Wyładunek transportu Żydów na rampie kolejowej w KL Auschwitz-Birkenau. Obóz koncentracyjny w Oświęcimiu (niem. Auschwitz) istniał od czerwca 1940 do stycznia 1945 r. W 1941 r. Niemcy przystąpili do rozbudowy obozu, tworząc w rejonie pobliskiej wsi Brzezinki (niem. Birkenau) ośrodek zagłady, do którego kierowano transporty Żydów z całej Europy.
Kobiety w KL Auschwitz uznane za zdolne pracy. Po selekcji na rampie kolejowej wszystkich nadających się do pracy kierowano do obozu lub jednego z podobozów, gdzie podlegali eksterminacji przez zmuszanie do wyniszczającej pracy.
Widok obozu zagłady w Brzezince (niem. Birkenau), styczeń 1945. Obóz Birkenau - Auschwitz II był największym ośrodkiem zagłady, jaki zbudowali naziści. Jest dziś utożsamiany z miejscem dokonania największego ludobójstwa w historii naszej cywilizacji.
Transport Żydów węgierskich w oczekiwaniu na wejście do komory gazowej (łaźni), 1944 r. Od 1942 r na rampę obozu KL Auschwitz-Birkenau przywożono Żydów z całej Europy. Obóz ten jest dzisiaj na świecie uznawany za symbol Holocaustu - zagłady Żydów.
|
Selekcja więźniów na rampie kolejowej w KL Auschwitz-Birkenau. Większość Żydów zaraz po selekcji trafiała prosto do komór gazowych, upozorowanych na łaźnie. W obozie tym wymordowano ok. 1,5 mln ludzi, spośród których 90% stanowili Żydzi.
Krematorium obozu w Majdanku. Ciała ofiar początkowo zakopywano w wielkich zbiorowych mogiłach, potem jednak, w celu ukrycia śladów zbrodni, palono je w piecach krematoryjnych.
Pomnik ku czci ok. 80 tys. ofiar obozu koncentracyjnego w Płaszowie koło Krakowa. Z tego obozu niemiecki przemysłowiec Oskar Schindler zdołał uratować 1100 krakowskich Żydów. Wydarzenie to stało się fabułą głośnego filmu Stevena Spielberga pt. "Lista Schindlera".
|
Tablica informacyjna przy drodze prowadzącej do Treblinki, gdzie w latach 1942-1943 istniał obóz zagłady. Treblinka stała się miejscem kaźni głównie warszawskich Żydów. Zginęło tam co najmniej 750 tys. ludzi.
Żydów z likwidowanych gett transportowano do miejsc straceń oraz do specjalnie w tym celu wybudowanych obozów koncentracyjnych i ośrodków zagłady takich jak: Auschwitz-Birkenau, Bełżec, Majdanek, Sobibór, Treblinka, Chełmno nad Nerem i wiele innych. Szacuje się, iż straciło w nich życie prawie 4 mln ludzi, wycieńczonych pracą ponad siły, eksperymentami pseudomedycznymi, zamordowanych w komorach gazowych i w inny sposób. W sumie w wyniku Holocaustu śmierć poniosło ok. 6 mln Żydów z 11, jakie zamieszkiwały wówczas Europę, co stanowiło prawie 40% całej ówczesnej populacji Żydów w świecie.
Komora gazowa obozu zagłady na Majdanku. W obozie tym w latach 1941 - 1944 zamordowano ok. 360 tys. ludzi. Część z nich zmarła w wyniku głodu, epidemii i wyniszczającej pracy, pozostali w zginęli w komorach gazowych lub w wyniku masowych egzekucji.
|