WYSTAWA: ANNA FRANK - HISTORIA NA DZIEŃ DZISIEJSZY
Wprowadzenie

  • Powstanie wystawy
  • Organizatorzy i partnerzy
  • Założenia dydaktyczne wystawy
  • Dotychczasowe doświadczenia
  • Cele wystawy
  • Imprezy towarzyszące

    Wystawa "Anna Frank - historia na dzień dzisiejszy" przedstawia dzieje rodziny Franków na tle historycznym, w okresie rządów narodowosocjalistycznych i po ich upadku. Można w niej dostrzec reperkusje barbarzyńskiej polityki i jej wpływ na stosunki międzyludzkie, zwłaszcza w odniesieniu do takich rodzin jak rodzina Franków - systematycznie dyskryminowanych i prześladowanych. Wystawa przedstawia różne etapy życia Anny Frank, które zostały dobrane w taki sposób, aby znajdowały odniesienie w czasach współczesnych. Dodatkowe informacje zawarte są w relacjach innych świadków owych czasów.


    Powstanie wystawy

    Wystawa ta jest częścią międzynarodowej działalności Domu Anny Frank w Amsterdamie. Prace nad nią prowadzono w latach 1995-1996. Po raz pierwszy zaprezentowano ją publiczności w Wiedniu w roku 1996. Od tego czasu podróżuje po całym świecie, w tym także po Polsce. Dom Anny Frank oraz współpracuje z Centrum Polsko-Niemieckim w Krakowie.

    Poprzednia wystawa "Świat Anny Frank, 1929-1945" w latach 1985-1995 zaprezentowana została w 550 miastach w 23 krajach świata i obejrzało ją ponad 5,8 mln ludzi. Zebrane przy tych prezentacjach doświadczenie wykorzystano przy opracowaniu niniejszej wystawy, zarówno w jej zawartości merytorycznej, formie, jak i koncepcji dydaktycznej.




    Organizatorzy i partnerzy:

    Dom Anny Frank w Amsterdamie
    P.O. Box 730, NL-1000 AS Holandia
    Telefon: +31/20/5 56 71 00
    Fax: +31/20/6 20 79 99
    www.annefrank.nl
    E-mail: l.rouw@annefrank.nl; j.suchar@annefrank.nl


    Dom w Amsterdamie, w którym ukrywała się Anna Frank, to dziś muzeum orazmiędzynarodowa organizacja non-profit zajmująca się organizacją międzynarodowych projektów dotyczących tolerancji, różnorodności kulturowej, przeciwdziałaniu rasismowi, antysemityzmowi i nietolerancji oraz zwalczaniem dyskryminacji we współczesnych społeczeństwach i propagowaniem tolerancji. W tym celu przygotowywane są rozmaite materiały edukacyjne oraz publikacje. Wystawa "Anna Frank - historia na dzień dzisiejszy" jest jednym osiągnięć w międzynarodowej działalności Domu Anny Frank.

    Centrum Polsko-Niemieckie w Krakowie
    ul. Rajska 10/5, 31-124 Kraków
    Telefon/Fax: 0 12/6 34 07 57
    e-mail: pdzentr@kr.onet.pl




    Założenia dydaktyczne wystawy

    Wraz z rosnącą sławą dziennika Anny Frank na całym świecie rosło także zainteresowanie informacjami o jej rodzinie. Coraz więcej ludzi zaczęło przybywać do Amsterdamu i odwiedzać muzeum- Dom Anny Frank. To rosnące zainteresowanie publicności osobą Anny i jej historią stało się szansą do zachęcenia ludzi do rozprawienia się z historią II wojny światowej, z holokaustem, oraz do wyciągnięcia z tego wniosków dla siebie i dla społeczności, w której żyją. Osoba Anny Frank staje się kluczem- symbolem jak również drogowskazem, pokazującym, że każdy z nas powinien opowiedzieć się za równymi prawami dla wszystkich ludzi. Nie jest naszym celemto, by Anna Frank była heroizowana- jej historia bowiem jest przykładem jednej z milionów losów ludzi prześladowanych. Historię Anny może zastąpić miliony innych historii ludzi, których nie znamy, ofiar, których losy nie zostały opowiedziane czy też poznane.

    Z pierwszą wystawą poświęconą Annie Frank ("Świat Anny Frank, 1929-1945") rozpoczęliśmy w roku 1985 działalność w wielu krajach Europy. Po dziesięciu latach nadszedł czas zrobienia dużej, nowej wystawy, która bazowałaby wprawdzie na doświadczeniach swojej "poprzedniczki", ale jednocześnie wnosiła nowe wartości polityczne i społeczne i która pozwoliłaby wykorzystać nowe rozwiązania techniczne. Wystawa "Anna Frank, historia na dzień dzisiejszy" jest więc kolejną wystawą edukacyjną, która jest centralnym punktem obszernego projektu pedagogicznego zarówno dla uczniów, młodych ludzi jak i dla nauczycieli oraz pracowaników pedagogicznych.

    "Anna Frank, historia na dzień dzisiejszy" jest wystawą podróżującą po świecie. Z wielu powodów zdecydowaliśmy się na taką formę jej prezentacji:

  • Wystawa powinna dotrzeć do wielu ludzi w miastach, miasteczkach i miejscowościach, w których żyją, a nie być związana z jednym tylko miejscem, tj. Domem Anny Frank.
  • Dzięki prezentacji wystawy poruszających tak wiele tematów o zasięgu światowym, można wywołać "wydarzenie" służące jako bodziec do innych działań.
  • Wprawdzie oddziaływanie wystawy jest dość krótkotrwałe, ale towarzyszy jej materiał i działania "wspomagające", umożliwiające społeczności lokalnej zastanowienie się nad poruszanymi tematami oraz zajęcie stanowiska.
  • W każdym miejscu prezentacji wystawy staramy się zainicjować i wspierać projekty i inicjatywy, włączać w ich przygotowanie organizacje lokalne.

    Od 1985 doświadczenie pokazało nam, że dzięki wędrującej wystawie można dotrzeć do nieoczekiwanie dużej liczby ludzi (ok. 6,3 mln do 1987) i stworzyć okazję do zastanowienia się i rozważenia historii Anny Frank, Holocaustu oraz uniwersalności praw człowieka.

    Wystawie towarzyszy bogato ilustrowany katalog kaseta wideo zatytułowana "Krótkie życie Anny Frank".


    Dotychczasowe doświadczenia

    Nasza dotychczasowa praca z wystawami pokazała, że:

  • Anna Frank jest "kluczem do wielu drzwi": jej historia jest znana i stanowi motywację dla ludzi, do zajęcia się nie tylko samą jej osobą, ale także konsekwencjami dla ludzi i społeczeństw także na "dzień dzisiejszy".
  • Ludzie automatycznie łączą wydarzenia z "wczoraj i dziś". Takie powiązania i "mosty" prezentowane na wystawie pozwalają zrozumieć kontekst historyczny oraz współczesny.
  • Osobista historia Anny Frank budzi zainteresowanie wydarzeniami historycznymi a także tymi, mającymi miejsce później, które również oparte były na dyskryminacji oraz prześladowaniach.
  • Wystawa daje bodźce i pobudza możliwie wiele zmysłów, zachęca do dyskusji, rozmowy i do wymiany myśli i wrażeń na tematy, które podejmuje.




    Cele wystawy

    Wraz z powstaniem wystawy sformułowaliśmy następujące cele:

  • Chcielibyśmy zapoznać zwiedzających z historią holocaustu z perspektywy Anny Frank i jej rodziny, przy czym chodzi o fakty zarówno o wydarzenia historyczne, które wpłynęły na drogę życiową rodziny Frank, oraz ukazały skutki oddziaływań władzy narodowych socjalistów na życie rodzin żydowskich.
  • Chcemy pokazać zwiedzającym, że w każdym społeczeństwie istnieją między ludźmi różnice (kulturowe, etniczne, religijne, polityczne itd.) W wielu krajach jednak działają ugrupowania, których członkowie uważają się za "lepszych" od pozostałych, odmawiając tym samym innym prawa do równego traktowania. Uświadamia to zwiedzającym, iż takie idee doprowadzić mogą do dyskryminacji, prześladowań, a nawet morderstw.
  • Chcielibyśmy zachęcić zwiedzających do konfrontacji z zagadnieniami tolerancji, wzajemnego szacunku, praw człowieka, demokracji itp. oraz do zastanowienia się nad ich znaczeniem dla każdego z nas w dniu dzisiejszym.
  • Chcemy pokazać zwiedzających, że społeczeństwo, w którym respektowane są różnice między ludźmi, nie powstanie samoistnie. Obok ustaw (i ich realizacji) potrzebny jest przede wszystkim wkład i zaangażowanie jednostek. Postawa i zachowanie każdego z nas jest niezmiernie istotna i niezwykle silnie oddziaływuje na innych.


    Imprezy towarzyszące

    Wystawa "Anna Frank - historia na dzień dzisiejszy" jest centralnym punktem projektu edukacyjnego realizowanego w szkołach. Oprócz tego uczniowie przy pomocy i wsparciu nauczycieli organizują działania towarzyszące wystawie. Mogą one przybrać rozmaitą formę, wszystko to zależy od nich samych. Mogą zorganizować np. poszukiwania śladów przeszłości w swojej okolicy czy regionie, spotkania i rozmowy z uczestnikami i świadkami wydarzeń historycznych, podróże studyjne, prezentacje filmowe, wykłady i dyskusje panelowe, imprezy muzyczne czy np. mogą stworzyć własne wystawy dokumentujące historią regionalną, życie mniejszości itp. Wszystkie te działania nawiązując do problemów przedstawionych na wystawie nie tylko przedłużą czas konfrontacji z szeroką tematyką tolerancji ale również uaktywnią społeczeństwo dla idei sprawiedliwości.



         
  • A & K Woźniak